Súťaž o eurofondy vynašla novú profesiu - vybavovačov

Autor: Miloš Meričko | 11.11.2015 o 11:40 | Karma článku: 6,35 | Prečítané:  869x

Už dlhšiu dobu sa profesionálne zaoberám eurofondami. A za ten čas som sa už stretol s rôznymi problémami, ktoré sú s nimi spojené. Hovorím najmä o problémoch, ktoré majú prijímatelia pomoci, ale sú aj, a najmä, na strane štátu. 

 

Ako občan by som si želal, aby eurofondy boli využité maximálne efektívne a transparentne. Želám si menšiu moc centrálnych orgánov a zároveň posilnenie kompetencií samospráv. Práve samosprávy, po získaní väčších kompetencií, by mohli rozhodovať o využití eurofondov, pretože oni najlepšie vedia, kde sú potrebné. Samozrejme, len decentralizovať súčasný systém by znamenalo preniesť problémy na nižšiu úroveň, a o to predsa nejde.

Ako základný problém vidím nastavenie pravidiel hry. Nechápem, prečo sa zo získavania eurofondov urobila súťaž, ktorá napomáha rôznym „vybavovačom“ balamutiť potenciálnych beneficientov, že oni dokážu peniaze vybaviť, lebo v Bratislave majú kamarátov na tých najvyšších miestach. Starosta sa pri projektovom zámere s vami začne rozprávať až po otázke – a viete vybaviť na sto percent?

Som presvedčený, že Slovensko by malo nastaviť iné pravidlá hry, aby sa čo najviac zabránilo kšeftovať s peniazmi určenými na pomoc zaostalejším regiónom a ich obyvateľom. Aby po Slovensku nebehali obskúrne figúrky, ktoré za 20 percent vedia všetko vybaviť. Aby vo voľbách nevyhrávali kandidáti na starostov a primátorov z vládnej strany, lebo oni vraj všetko vybavia, a čo chce taký nezávislý, taký nevybaví nič.

Základom je, aby eurofondová pomoc nebola súťažou. Ak sú peniaze určené pre zaostávajúce regióny, mali by sa vytvoriť jednoduché pravidlá napr. na základe výšky nezamestnanosti, HDP, životného prostredia... a určiť oprávnený prijímateľ pomoci, ktorý by na základe toho vedel jasne získať obraz toho, na čo má nárok. Starosta by tak nemusel plytvať peniazmi z biedneho obecného rozpočtu na projektové dokumentácie, ktoré potom odloží do šuflíka.  A „vybavovači“ by sa museli premiestniť do iného segmentu trhu, kde by museli opäť presviedčať, že všetko vybavia za niekoľko percent. Ale možno to takto niekomu vyhovuje...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.


Už ste čítali?