Humenné v roku 2016 - rok premárnených príležitostí

Autor: Miloš Meričko | 30.12.2016 o 10:17 | (upravené 30.12.2016 o 10:59) Karma článku: 4,71 | Prečítané:  674x

Rok 2017 už klope na dvere, ale kým tie dvere do nového roka otvoríme, skúsme sa ohliadnuť za rokom 2016. Z môjho pohľadu, ako obyvateľa mesta Humenné a zároveň poslanca mestského zastupiteľstva, to bol rok premárnených možností. 

V prvom rade je potrebné skonštatovať, že v meste Humenné sa v roku 2016 urobilo žalostne málo, snáď najmenej v modernej histórii nášho mesta. Len zopár investičných akcií, ale tak zúfalo málo, že to nestojí ani za reč. Spomeniem snáď opravu havárie strechy zimného štadióna, ktorú vraj podľa vedenia mesta začiatkom roka spôsobila obrovská víchrica, nie zanedbaná starostlivosť o mestský majetok zo strany nájomcu. Túto víchricu však okrem primátorky nezaznamenal žiaden Humenčan, dokonca ani meteorológovia, a tak nám poisťovňa nepreplatí opravu tejto strechy, ľudia ju zaplatili zo svojich daní. 

 

 Pri schvaľovaní Plánu investičných akcií som upozornil na to, že výstavba futbalového štadióna už trvá dlhé roky a stále sa nič nedeje. Napriek tomu, že sme naň aj v tomto roku schválili ďalších 1,4 milóna eur, nový štadión akosi stále nevidieť. Tak snáď opäť o rok, priatelia.  

 

 Na druhej strane je vysoko pravdepodobné, že z úst vrcholných predstaviteľov nášho mesta budeme aj na budúci rok počúvať chválospevy na samých seba, že ako dobre sme opäť hospodárili. Podstatnú časť rovnice tohto ekonomického zázraku, že toho mesto pre svojich ľudí veľa neurobilo, nám opäť zamlčia. Začiatkom tohto roka, ale aj na jeho konci, keď udreli prvé mrazy, sme boli svedkami množstva havárií na teplovodnom potrubí, ktoré je vo vlastníctve mesta. Zatvárali sa školy, škôlky v bytoch odstavili teplo a teplú vodu. Staré potrubie si vyžaduje investície, mesto ich však do svojho majetku akosi nechce dať. Takto sa však dobrý hospodár nespráva. A urobí všetko potrebné, aby život Humenčanov neznepríjemňovali podobné poruchy. 

 

 Na sklonku roka medzi Humenčanmi zarezonoval aj jeden zvláštny prípad. Červenému krížu v Humennom, teda humanitárnej organizácii, navrhlo vedenie mesta odobrať dotáciu 10 000 eur. A urobili to pod pláštikom dodržiavania zákona. Poslanci za Smer a ich kamaráti za to poslušne zahlasovali. Ale pred každými voľbami počúvame práve z ich strany, ako chcú pomôcť takýmto organizáciám. Že vraj nepredložili správne doklady na vyúčtovanie. Nie? Naozaj? Dobrovoľníci z červeného kríža, ktorí v našom meste robia naozaj dobrú prácu, síce tvrdia niečo iné, ale aj keby to bolo tak ako tvrdí vedenie, aký bol problém zavolať im a povedať chceme to alebo ono? Doložte nám to! Obyčajný ľudský prístup, nič viac sa od vedenia mesta nechce. Podobný prístup malo vedenie mesta aj k ľuďom, ktorí podpísali petíciu za výstavbu lávky cez rieku Laborec – bolo ich 1 230. Teraz už vraj začali kabát obracať. Nuž, uvidíme. Je strašne veľa vecí, ktoré stoja za kritiku, ale som presvedčený, že to si ľudia všimli. Rád by som uviedol aj niektoré pozitíva, ale nie je to jednoduché. Snáď môžeme spomenúť rekonštrukciu verejného osvetlenia, detské ihrisko na ulici Komenského alebo prístavbu k MŠ Osloboditeľov. Na mesto, ktoré hospodári s rozpočtom viac ako 20 miliónov eur je to však žalostne málo. Nemyslím si, že pre niekoho bude prekvapením, že pevne stojím proti politike rozdeľovania, politike strachu, netolerantnosti k názorom iných a nenávistnej komunikácie. Tej politike, ktorú reprezentujú súčasní vrcholní predstavitelia mesta, a ktorú predvádzajú na každom zastupiteľstve. Politike, ktorá doviedla naše mesto k úpadku, nedostatočnej infraštruktúre, odchodu ľudí z mesta a prevládajúcej atmosfére strachu. Na budúci rok oslávi mesto Humenné 700. výročie prvej písomnej zmienky. Je to už celkom slušná história – slávna aj menej úspešná. Myslím si, že žabomyšie vojny by už konečne mohli ísť bokom, nemali by sme v návrhu názorového oponenta vidieť len nepriateľský úskok, ale konečne urobiť niečo pre ľudí v tomto meste, aby tu našli spokojný život a neutekali z neho preč. Toto sa mi javí ako to úplne najdôležitejšie.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?